10 najczęstszych błędów w odchudzaniu
Niewłaściwa kaloryczność diety
- poprawne wyliczenie kaloryczności diety jest podstawą do osiągnięcia prawidłowej redukcji. Zbyt wysoka podaż kalorii nie pozwoli na osiągnięcie zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zdrowych spadków na poziomie 0,5-1 kg tygodniowo, zbyt niska natomiast może spowodować szybki spadek nadmiernych kilogramów, ale też szybki ich powrót, często z nadwyżką. Dodatkowo stosowanie diety o zbyt niskiej wartości energetycznej może wiązać się z wystąpieniem osłabienia, bólów głowy, omdleń, narażamy się także na zmniejszenie metabolizmu, bo to co tracimy to często masa mięśniowa a nie tkanka tłuszczowa.
Pomijanie posiłków
- wydawać by się mogło, że pominięcie posiłku, a tym samym zmniejszenie kaloryczności diety to dobre rozwiązanie. Niestety nic bardziej mylnego. W procesie odchudzania ważne jest regularne spożywanie posiłków, nie pojawia się wtedy głód i sięganie po różnego rodzaju przekąski. Dodatkowo kiedy pominiemy jeden z posiłków, na wieczór odczuwamy większy apetyt i ciężej jest dokonać właściwych wyborów żywieniowych, narażając się na zwiększenie zjadanej porcji.
Picie zbyt małej ilości wody
- można pomyśleć, że odchudzanie związane jest jedynie z tym co jemy. Zapominamy jednak, jak ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu i jak dużą rolę w procesie spalania tkanki tłuszczowej odgrywa picie odpowiednich ilości wody. Zalecenia mówią najczęściej o ilości 1,5-2 l wody dziennie lub o wypijaniu 30 ml na 1 kg masy ciała.
Eliminowanie konkretnych produktów
- wyłączenie z diety takich produktów jak słodycze, dania typu fast food czy słone przekąski jest jak najbardziej uzasadnione i wskazane podczas odchudzania, jednak nieuzasadnione ograniczenia białka, tłuszczu czy węglowodanów, może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarcza wszelkich składników odżywczych pozwala nie tylko redukować nadprogramowe kilogramy, ale sprzyja utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia.
Jedzenie bez ograniczeń produktów fit
- produkty z takimi oznaczeniami charakteryzują się zmniejszeniem ilości jednego ze składników na rzecz drugiego. Niestety nie zawsze te zmiany są pożądane i wybór tradycyjnego mniej przetworzonego produktu będzie wtedy lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że produkty fit nie są pozbawione kalorii i kiedy chcemy po nie sięgnąć dobrze jest je włączyć jako jeden z posiłków.
Brak aktywności fizycznej
- włączenie aktywności fizycznej to nie tylko zwiększenie wydatku energetycznego i lepsze spadki masy ciała, ale także utrzymanie masy mięśniowej, lepsza kondycja i wygląd sylwetki. Dodatkowo przy wysiłku fizycznym wydzielany jest hormon szczęścia, poprawia nam się nastrój, czujemy się lepiej i mamy większą motywację do dalszego dbania o swój organizm.
Nastawienie na szybkie efekty, stawianie wszystkiego na jedną kartę
- by redukcja masy ciała zakończyła się osiągnięciem i utrzymaniem prawidłowej masy ciała musi wiązać się ze zmianą nawyków żywieniowych. Odchudzanie to proces, w którym uczymy się jak komponować posiłki, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, na wyjazdach, urlopach czy przyjęciach. Traktowanie procesu zero - jedynkowo, czyli albo jestem na diecie i robię wszystko na 100% albo nie, jest o tyle niebezpieczne, że jedno odstępstwo spowoduje pojawienie się uczucia frustracji, zwątpienia, wyrzutów sumienia i ostatecznie porzucenia diety i powrót do poprzednich nawyków. Pamiętajmy o podejściu do redukcji ze zdrowym rozsądkiem, jeśli nadmierne kilogramy gromadziliśmy przez kilka lat, nie jesteśmy w stanie zredukować je w miesiąc.
Brak etapu stabilizacji efektów
- bardzo ważnym etapem po osiągnięciu upragnionej masy ciała jest etap stabilizacji wypracowanych efektów. Jest to okres, w którym stopniowo zwiększamy wartość energetyczną diety dążąc do tak zwanego zera kalorycznego. Pominięcie tej części kuracji może skutkować efektem jojo, czyli powrotem niechcianych kilogramów.
Skupianie się jedynie na wskazaniach wagi
- stawiając sobie za cel redukcję masy ciała, często skupiamy się jedynie na wynikach wagowych, zamiast na całym procesie. Odchudzanie nie jest procesem jednoliniowym i mniejsze efekty czy nawet zastoje masy ciała są czymś naturalnych i nie świadczą o tym, że dzieje się coś złego. Na wahania masy ciała może wpływać wiele czynników, chociażby problemy jelitowe, cykl miesiączkowy u kobiet czy problemy z wysypianiem.
Odchudzanie na własną rękę
- rola dietetyka w procesie odchudzania to nie tylko ułożenie planu żywieniowego pod konkretne dane, to przede wszystkim dopasowanie zaleceń do stanu zdrowia, stylu życia, preferencji żywieniowych i możliwości podopiecznego, a przede wszystkim ogromna pomoc z zakresu psychodietetyki, to znaczy wspieranie, motywowanie i pokazywanie różnych możliwości. Dietetyk w trakcie kuracji reaguje na to co się dzieje, koryguje błędy i pokazuje jak dany błąd wyeliminować. Prowadząc dietę na własną rękę możemy osiągnąć wynik odwrotny od zamierzonego, dlatego lepiej oddać się w ręce specjalisty.