Leczenie otyłości
Otyłość to choroba, która wymaga leczenia kompleksowego. Najważniejsza przy tym jest zmiana stylu życia, na którą składają się:
- właściwa terapia żywieniowa,
- zmiana zachowań zdrowotnych,
- wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej.
Fundamentem leczenia dietetycznego jest zastosowanie diety redukcyjnej, dostosowanej indywidualnie do stanu zdrowia, zapotrzebowania energetycznego, aktywności fizycznej oraz preferencji i możliwości żywieniowych. Dieta redukcyjna polega na dostarczaniu mniejszej ilości kalorii niż wynika to z całkowitego zapotrzebowania na energię. Ważne jest oczywiście nie tylko ile jemy, ale także jak i jakie produkty wybieramy, pamiętając przy tym, że ma to być początek zmiany nawyków żywieniowych. Tylko zmiana sposobu żywienia pozwala bowiem na utrzymanie osiągniętych efektów i uniknięcie efektu jojo.
Najczęstsze błędy, które popełniamy podczas odchudzania to m.in.:
- Niewłaściwa kaloryczność diety,
- Pomijanie posiłków,
- Picie zbyt małej ilości wody,
- Eliminowanie konkretnych produktów, np. chleba, makaronu czy ziemniaków,
- Podjadanie pomiędzy posiłkami,
- Nastawienie na szybkie efekty,
- Zajadanie emocji,
- Brak dbania o higienę snu.
By ułatwić komponowanie zdrowych posiłków, naukowcy opracowali graficzną formę przedstawienia zaleceń żywieniowych dla osób zdrowych w postaci Talerza Żywienia. Zastosowanie się do zaleceń pozwala nie tylko zredukować nadmierną masę ciała, ale także utrzymać dobry stan zdrowia.
Podstawowymi zasadami są:
- Regularne spożywanie posiłków,
- Picie 1,5 - 2l wody dziennie,
- Wprowadzenie produktów zbożowych z pełnego przemiału (np. grubych kasz, pieczywa razowego, makaronów razowych, ryżu brązowego, płatków owsianych),
- Zwiększenie spożycia warzyw i owoców (z przewagą warzyw), orzechów i pestek,
- Zwiększenie spożycia ryb, szczególnie tłustych morskich, nasion roślin strączkowych oraz naturalnych fermentowanych produktów mlecznych,
- Zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa i przetworów mięsnych,
- Ograniczenie spożycia soli, cukru i słodkich napojów oraz produktów przetworzonych (z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczu: słodyczy, dań typu fast food, słonych przekąsek, chipsów),
- Wdrożenie codziennej aktywności fizycznej.
Dietoterapia może być także wspierana leczeniem farmaceutycznym, a w przypadku otyłości olbrzymiej, kiedy BMI > 40 kg/m² lub 35 kg/m² ze współtowarzyszącymi schorzeniami, chirurgiczną interwencją (operacjami bariatrycznymi).
Leczenie otyłości to proces i jak każda choroba wymaga opieki specjalisty. Współpraca z dietetykiem, który nie tylko ułoży plan działania, ale będzie także wspierał i motywował, to klucz do sukcesu. W gabinetach Projekt Zdrowie pracują doświadczeni dietetycy, do których można umówić się na bezpłatną konsultację i rozpocząć swoją drogę do zdrowia.